زمان مطالعه: 5 دقیقه
5
(2)

مفهوم لوگوی مایلر کمپرس

لوگوی ستاره سه‌پر ابتدا در درپوش سیستم خنک‌کننده نقش بست و اندکی بعد روی خودروهای سواری و تجاری کمپانی نیز به‌تدریج نصب شد. این لوگو البته ریشه در سال‌های دورتر از 1921 دارد و در همان سال متولد نشده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، باید بگوییم این لوگو اولین بار در سال 1909 استفاده شد.

پس از مرگ گوتلیب دایملر در سال 1900، پسرانش به یاد یکی از کارت پستال‌های ارسالی او که در آن ستاره‌ای برای نشان دادن مکان یا نقشه خانه پدری طراحی کرده بود، تصمیم گرفتند المانی مشابه را به لوگوی کمپانی اضافه کنند. آنها معتقد بودند ستاره سه‌پر رویای پدر در تولید وسایل نقلیه موتوری جهت استفاده روی خشکی، آب و آسمان را بازتاب می‌کند.

در 6 آگوست 1909 برند Benz & Cie که در آن مقطع مستقل از دایملر بود، برای دریافت پتنت مربوط به لوگوی خود اقدام کرد. در این لوگو حروف نام بنز درون تاجی آراسته با گل طراحی شده بود. بعدا تاج گل جای خود را به یک چرخ‌ دنده داد تا نمایانگر پیروزی‌های متعدد در مسابقات اتومبیلرانی باشد.

در سال 1924 وقتی این دو کمپانی با هم ادغام شدند، لوگوهای آنها نیز با هم ترکیب شد. نتیجه این ترکیب شکل‌گیری لوگویی با یک ستاره سه‌پر در وسط و تاج گل در حاشیه بود. یک سال بعد هم دایملر و Benz & Cie رسما ائتلاف خود را جشن گرفتند. شاید بدانید دایملر تصمیم گرفت از نام مرسدس بجای نام خود در کمپانی جدید استفاده کند.

بد نیست اشاره کنیم مرسدس نام دختر یک تاجر و سرمایه‌گذار اتریشی به نام امیل یلینک (Emil Jellinek) بود. این تاجر که عشق و علاقه زیادی به دختر خود داشت، اتومبیل‌های مسابقه‌ای خود را از دایملر می‌خرید، ولی نام آنها را به مرسدس تغییر می‌داد.

ذکر این نکته هم ضروری است ستاره سه‌پر تنها لوگویی نبود که دایملر در سال 1921 نسبت به ثبت پتنت آنها اقدام نمود. این شرکت یک لوگوی متشکل از ستاره چهار پر را نیز ثبت کرد که البته تا سال 1989 خبری از آن نبود. در این سال شرکت دایملر کرایسلر ائرواسپیس (DaimlerChrysler Aerospace) تاسیس شد و لوگوی مورد بحث برای این برند مورد استفاده قرار گرفت.

می‌خوام بخونم  سانروف ماشین

کامیون مایلر کمپرسی، یکی از بهترین و به صرفه ترین کامیون های کشور با سیستم کاربری کمپرسی محسوب می گردد و از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. کامیون مایلر برای اولین بار در کشور آلمان توسط کمپانی دایملر بنز در سال 1948 تولید گشت. این کامیون از قدرت و استحکام بسیار زیادی برخوردار است و برخی از آن ها بیش از 50 سال است که مشغول به کار در معادن با کاربری کمپرسی هستند.

گرچه کامیون مایلر کمپرسی از ظاهری قدیمی و آپشن های بسیار کمی بهره مند است. اما نسبت به کامیون های امروزی دارای اجزای بسیار ساده تر، تعمیرات آسان تر، قیمتی مناسب تر و قدرتی بسیار بالاتر است. این امر سبب شده تا بسیاری از افراد با نصب اجزای کمپرسی بر روی کامیون مایلر، به حمل و نقل مصالح در معادن بپردازند. البته در نظر داشته باشید که کامیون های مایلر کمپرسی همانند کامیون های امروزی از سرعت بالایی برخوردار نیستند و بیشتر برای حمل و نقل در معادن و حمل نخاله های ساختمانی در شهر مورد استفاده قرار می گیرند و گزینه مناسبی برای باربری برون شهری محسوب نمی شوند.

مشخصات مایلر کمپرسی

همان طور که در بخش قبل به آن اشاره شد، کامیون مایلر کمپرسی یک ماشین سنگین آلمانی با کلی مزایا است. این کامیون برای اولین بار در سال 1350 وارد بازار ایران شد و تا سال 1358 به صورت وارداتی وارد بازار گشت و پس از آن این کامیون با نام خاور 2628 در کمپانی خاور شرق ایران تولید شد. کامیون های مایلر کمپرسی بیشتر با رنگ های سبز، زرد، فیلی و نارنجی تولید شدند تا بتوانند در برابر گرما مقاومت کنند و دمای زیاد را وارد کابین نکنند.

موتور

کامیون مایلر کمپرسی مجهز به موتور شش سیلندر 24 سوپاپ است و دارای 6 سرسیلندر مجزا می باشد. موتور این کامیون به گونه ای طراحی شده است که در سرد ترین و گرم ترین آب و هوا ها دوام کافی را داشته باشد. اما یکی از بزرگترین معایبی که سبب شده توان موتور کامیون های مایلر کمپرسی کمتر شود، عدم وجود سیستم سوپر و توربو شارژ بر روی آن ها است. به دلیل عدم وجود توربو و سوپر شارژ بر روی موتور این کامیون، هوای موتور به اندازه کافی تخلیه نمی شود و در نتیجه نفس موتور نیز کاهش می یابد.

می‌خوام بخونم  کامیون آمریکایی دوج

گیربکس

کامیون مایلر کمپرسی مجهز به گیربکس شش دنده آلمانی بسیار سنگین و مقاوم است. وجود گیربکس به این پر قدرتی بر روی کامیون های مایلر کمپرسی سبب افزایش چندین برابری قدرت آن ها شده است. اما گیربکس این کامیون به گونه ای طراحی شده است که حداکثر سرعت کامیون 120 کیلومتر بر ساعت باشد. اما در بسیاری از مواقع متخصصان برای باربری های برون شهری، از گیربکس های هشت دنده زد اف آلمان برای تقویت کامیون های مایلر استفاده می نمایند. این امر سبب افزایش چندین برابر سرعت این کامیون می گردد.

شاسی

یکی از دلایل شهرت بسیار زیاد کامیون مایلر کمپرسی، شاسی بسیار پر قدرت آن است. شاسی این کامیون از فولاد بسیار قوی با ضخامت 10 میل ساخته شده است تا بتواند در برابر ضربات و بار های بسیار سنگین مقاومت بسیار زیادی داشته باشد. علاوه بر آن، وجود یک لایه ضد زنگ بر روی این شاسی سبب شده تا مقاومت آن در برابر زنگ زدگی و پوسیدن، چندین برابر افزایش یابد. البته ناگفته نماند که وجود شاسی به این محکمی بر روی کامیون کمپرسی مایلر، سبب افزایش چندین برابری وزن آن شده است. ناگفته نماند که شاسی کامیون کمپرسی مایلر برای باربری با تناژ بیشتر، قابل تقویت می باشد.

دیفرانسیل

دیفرانسیل کامیون مایلر کمپرسی از قدرت و استحکام بسیار بالایی برخوردار است. این دیفرانسیل مجهز به دنده کرانویل و پینیون از جنس فولاد بسیار مستحکم می باشد. البته لازم به ذکر است دنده های دیفرانسیل کامیون کمپرسی مایلر بسیار درشت است و این امر سبب افزایش چندین برابری قدرت کامیون گشته است. اما یکی از مهم ترین معایب دیفرانسیل این کامیون، سیستم تعلیق آن است. سیستم تعلیق که بر روی دیفرانسیل کامیون کمپرسی مایل قرار دارد از نوع فنر شمش قدیمی است. وجود فنر شمش سبب خشک شدن بسیار زیاد کامیون و افزایش خستگی کاربران در هنگام کار با کامیون می گردد.

تجهیزات مایلر کمپرسی

همان طور که در بخش های قبل به آن اشاره شد، کامیون کمپرسی مایلر نسبت به دیگر کامیون ها از مزایای فراوانی برخوردار است. اما تجهیزات آن نسبت به کامیون های دیگر کم می باشد. اما هیچ جای نگرانی نیست چرا که کاربران می توانند با نصب تجهیزات سرمایشی، گرمایشی، سیستم هیدرولیک فرمان و صندلی پنوماتیک بر روی این کامیون، آن را همانند کامیون های گران قیمت مجهز نمایند. البته در هنگام تجهیز نمودن کامیون های کمپرسی مایلر پیشنهاد می شود با افراد متخصص همچون کارشناسان فرهان دیزل مشورت کنید و راهنمایی های لازم را از آن ها دریافت نمایید.

می‌خوام بخونم  خودرو ایرانی پیکان

آیا مایلر کمپرسی گزینه خوبی برای کار در معادن است؟

امروزه کامیون های بسیار پر امکانات و مجهزی وارد بازار شده اند که هر کدام از مزایای فراوانی برخوردار هستند. اما کامیون های امروزی همانند کمپرسی های مایلر از استحکام بالایی برخوردار نمی باشند و سریعا دچار آسیب می گردند. از این رو متخصصان تنها از کامیون های کمپرسی مایل تک و جفت محور برای حمل خاک های معادن استفاده می نمایند تا بتوانند فعالیت خود را بدون هیچ مشکلی انجام دهند. علاوه بر آن تعمیرات کمپرسی مایلر نسبت به کامیون های دیگر بسیار کم هزینه تر و آسان تر است.

مزایای استفاده از کامیون مایلر کمپرسی

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از کامیون های کمپرسی مایلر، فراوانی قطعات و ارزان بودن آن ها است. خوشبختانه قطعات این کامیون به طور کامل در تمامی نقاط کشور یافت می شود و تعمیرات آن به آسانی تعمیر یک دوچرخه است. به همین دلیل کاربران با خرید کامیون های کمپرسی مایلر می توانند خود را از شر خرید قطعات بسیار گران قیمت و کم کیفیت خلاص کنند. ناگفته نماند، به دلیل فلزی بودن تمامی قطعات کامیون های کمپرسی مایلر، طول عمر آن ها نیز بسیار زیاد است. یکی دیگر از مزایای استفاده از کامیون مایلر کمپرسی، ارزان قیمت بودن کامیون است. امروزه متاسفانه اکثر کامیون های کمپرسی از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند. اما شما می توانید با خریداری کامیون کمپرسی مایلر، با نصف قیمت صاحب یک کامیون با کاربری کمپرسی شوید و از کار با آن لذت ببرید.

خرید مایلر کمپرسی

همان طور که می دانید کامیون های کمپرسی مایلر در بازار به صورت صفر و نو وجود ندارند و می بایست آن ها را به صورت دست دوم و کارکرده خریداری نمایید. خرید کامیون های دست دوم و کار کرده کمی مشکل است چرا که باید آن ها را به دقت بررسی کنید و به چند کارشناس نشان دهید تا بتوانید خریدی با اطمینان خاطر داشته باشید.

نویسنده.آریان جوانبخت

این مقاله براتون مفید بود؟

لطفا روی ستاره کلیک کنید و امتیاز بدید!

امتیاز این مقاله: 5 / 5. تعداد امتیازها: 2

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *