ماشین-ایتالیایی-فراری

ماشین-ایتالیایی-فراری


زمان مطالعه: 7 دقیقه
0
(0)

ماشین ایتالیایی فراری

ماشین ایتالیایی فراری
ماشین ایتالیایی فراری

خودرو فراری

در شهر مارانائلو فعالیت دارد. شرکت فراری از سال 1947 بصورت قانونی فعالیت خود را تحت نظر فردی به نام انزو فراری (Enzo Ferrari) آغاز نمود.

کارخانه خودروسازی فراری

شرکت فراری اولین خودرو توریسمو خود را در سال 1949 و با نام کامل 166 Inter را تولید نمود. تولید خودروهای Turismo که ظرفیت دو سرنشین را دارد، همچنان ادامه دارد . شرکت فراری در سال 1969 به علت مسائل اقتصادی شدید و ضررهای پی در پی، بخشی از سهام خودش را به شرکت فیات (Fiat) فروخت که همچنان نیز این سهام در اختیار شرکت فیات می‌باشد . این کمپانی همچنین علاوه بر تولید خودرو، کالاهای دیگر همچون لباس، نوشت افزار، دوچرخه، عینک و … را نیز تولید می‌نماید که همه با نام و برند فراری ثبت گشته‌اند. همچنین در سال 2007 شرکت فراری از سوی روزنامه معروف Financial Times در ردیف 100 شرکت برتر جهان جای گرفته است.

لوگوی شرکت فراری

لوگوی شرکت فراری یک اسب سیاه در جلوی یک سپر زرد می‌باشد که در بالای آن سه رنگ سبز و سفید و قرمز موجود می‌باشد و دو حرف S و F بر روی آن وجود دارد. این دو حرف بر گرفته از Scuderia Ferrari می‌باشد. در سال 1923 فرانسسکو باراکا، زمانی که انزو فراری در مسابقه محلی ساویوو در منطقه راونا را برد؛ به او مدالی هدیه کرد که علامت این اسب روی آن بود. این اسب نشانه نیروی هوایی ایتالیا در جنگ جهانی اول بوده است. در حقیقت این نشان مخصوص سربازان آلمانی پیاده اشتوتگارت بوده که به ایتالیا منتقل گردیده است.

انزو فراری کیست؟

انزو آنسلمو فراری (Enzo Anselmo Ferrari) در سال 1989 در شهر مودنا ایتالیا چشم به جهان گشود. بعد از تحصیلات معمولی و دانشگاه، انزو فراری به اتومبیل رانی و مسابقات خودرو سواری علاقمند شد ولی در همین زمان بود که جنگ جهانی اول آغاز گردید. انزو فراری در این جنگ همراه با پدرش آلفردو شرکت نمود ولی پدرش در سال 1916 و بر اثر آنفولانزا از دنیا رفت. انزو فراری نیز به بیماری پدر دچار شد و به همین علت از خدمت و نیز نعل کردن اسب در خدمت معاف گشت. بعد از بازگشت به خانه، خانواده او از هم پاشیده بود و برای انزو فراری که جوانی بیکار بود، آینده جالبی انتظار نمی رفت. انزو فراری در گزینش استخدام شرکت Fiat مردود شد و در نهایت بعد از جستجوی بسیار در یک شرکت خودروسازی به نام CMN (Costruzioni Maccaniche Nazionali) استخدام گردید. جایی که انزو فراری باید درها و قطعات کامیون‌ها را مجدد طراحی و درست می‌نمود. در سال 1919 انزو فراری در تیم مسابقه‌ای شرکت سی. ام. ان. شرکت نمود ولی درخشش چندانی نداشت و آن شرکت را در سال 1920 ترک نمود تا به Alfa Romeo ملحق شود. انزو فراری در تیم مسابقه رومئو موفقیت بیشتری کسب نمود و تا سال 1924 این موفقیت همچنان ادامه یافت تا اینکه انزو در مسابقات کوپا آسکرو برنده شد و شرکت رومئو به او شرکت در مسابقات بزرگتر و مقام بالاتر را پیشنهاد داد؛ ولی انزو فراری این پیشنهاد را رد کرد و تا سال 1927 مسابقه نداد. تا سال 1929 یعنی سال تاسیس گروه فراری اسکودریاه ، انزو مستقیما زیر نظر رومئو فعالیت کرد.

می‌خوام بخونم  کامیون هیوندا

آرم فراری

در همان سال مدیریت فروش شرکت رومئو را عهده‌دار شد و یک تیم بزرگ مسابقه تشکیل داد . انزو فراری این تیم بزرگ را فراری اسکودریاه (Scuderia Ferrari) نام‌گذاری کرد. همکاری شرکت رومئو با انزو تا 1933 ادامه یافت و شرکت رومئو از لحاظ اقتصادی تحت فشار و تنگنا واقع شد و از همکاری در مسابقات و حمایت از فراری کناره‌ گیری کرد . تا چندین سال میدان در دست رقبا بود و در سال 1937، شرکت رومئو مجددا به یاری فراری برای چندین سال پیاپی همه مسابقات را برنده شد و از آن زمان به بعد در جایگاه طراح در شرکت رومئو به طراحی خودروهای مسابقه‌ای پرداخت. پس از چندین سال انزو فراری کارخانه تولید قطعات بدنه اتومبیل‌های مسابقه‌ای با عنوان Auto-Avio Costruzioni راه‌اندازی نمود.

در طول جنگ جهانی دوم و بمباران‌های پی در پی شهر مودنا انزو فراری قصد کرد که به شهر مارانائلو مهاجرت نماید. در سال 1947 و در شهر مارانائلو انزو فراری شرکتی تاسیس نمود که بوسیله آن قادر بود خودروها را با نام خود به بازار ارائه نماید و در میان مردم شهرت بسیاری یافت. پس از آن در چند مسابقه جهانی فرمول 1 و 2 به موفقیت‌هایی دست پیدا کرد و شرکت انزو فراری به تولید خودرو‌های مسابقه ای و بخصوص Gran Turismo پرداخت تا این که در سال 1960 شرکت انزو با ضررهای متعدد و وضع اقتصادی ناگواری روبرو گشت. شرکت فیات پیشنهاد خریداری شرکت فراری را به او داد ولی قیمت پیشنهادی‌اش بسیار پایین بود و انزو آن را نپذیرفت و تصمیم داشت با شرکت خودروسازی Ford به توافق برسد. قیمت پیشنهادی انزو به شرکت فورد حدود 12 میلیون دلار بود که شرکت فورد برنامه‌های متعددی برای خودرو‌های خود داشت و به همین خاطر نتوانست با شرکت فراری قرارداد امضا کند. انزو فراری هم به ناچار در سال 1969، چیزی در حد 50 درصد از سهام خودش را در اختیار شرکت فیات قرار داد و شرکت فیات هم به خرید ادامه داد تا آنجا که در سال 1988 در حد 90 درصد شرکت در اختیار شرکت فیات بود. شرکت فیات بر خلاف سایر شرکت‌ها که بعد از خرید شرکت به تخریب آن روی می‌آورند بعد از کناره‌گیری شرکت فراری در سال 1971 به رونق تیم اسکودریاه و شرکت فراری پافشاری کرد تا آنجا که در سال 1975 شرکت فراری یکی از قدرتمند‌ترین تیم‌های اتومبیل رانی بود. انزو فراری نیز در سال 1988 در سن 90 سالگی چشم از جهان فروبست. از آن زمان به بعد شرکت فراری به پیروزی‌های کمتری نسبت به گذشته دست یافت ولی تیم اسکودریاه همچنان به قوت خود باقی می‌باشد.

می‌خوام بخونم  تیونگ چیست؟

تاریخچه خودرو فراری

در سال 1947 اولین خودرو فراری که جاده‌ای نیز بود؛ با نام 125 Sport

طراحی و به بازار عرضه شد که به علت طراحی زیبا و نیز قدرت بالا مورد توجه واقع شد. در سال 1961 شرکت فراری با مشکلات اقتصادی بسیاری دست و پنجه نرم نمود و نیز به مقابله با شرکت قدرتمند جگوار (Jaguar) مشغول شد که در نتیجه با کمی کمک فیات موفق شد از این مرحله با سربلندی بیرون آید. در سال‌های 1963 تا 1967 شرکت آمریکایی فورد با ساخت سری Shelby و Mustang نسبتا بسیاری از بازار را در اختیار گرفت و به شرکت فراری ضربه وارد کرد که البته آنچنان برای فراری مشکل به وجود نیاورد و شرکت فراری با طراحی مدل‌هایی نظیر Dino ، GT و GTO موفق شد بازار را به نفع خود در دست گیرد. در طول این سال‌ها شرکت فورد با خودرو فورد GT40 خود تقریبا کلیه کاپ‌ها را ازان خود کرد تا حتی تیم پورشه هم با بهترین خودرو خود یعنی Porsche 917 نتواند کاری از‍ پیش ببرد. همچنین در سال‌های 1969 تا 1971 شرکت پورشه با مدل‌های 908 و 917 خود دوباره مسابقه‌ها را واگذار نمود ولی در یک مسابقه شرکتفراریبا خودرو خود یعنی 312P موفق شد مسابقه را برنده شود.

در سال‌های 1972 و 1973 مجددا 312P چند افتخار دیگر برای فراری بدست آورد تا یکی از به یاد ماندنی‌ترین و عالی‌ترین تولیدات فراری باشد. پس از آن شرکت فراری وارد مسابقات فرمول 1 یا F1 شد که در آن جا هم اکثریت عناوین را کسب نمود. در سال 1988 هم انزو فراری از دنیا رفت. در سال‌های 1997 و 1999 مایکل شوماخر آلمانی وارد عرصه گردید و برای تیم فراری افتخارات فوق‌العاده ای را کسب نمود. در سال‌های متوالی این افتخارات ادامه یافت و در سال 2004 خاتمه پیدا کرد و شوماخر پس از 2 سال افت شدید؛ از رانندگی در سال 2006 خداحافظی نمود. در سال 2008 سهام شرکت تقسیم گردید و شرکت فیات 56% ، مدیوبانکا (بانک ایتالیایی) 15% ، کومرزبانک (بانک آلمانی) 10% ، برادران لهمن (شرکت سهام آمریکایی) 7% و پیرو فراری(پسرخوانده انزو) 10% از سهام شرکت را در دسترس دارند.

برند فراری که بیش از 80 سال از فعالیتش می‌گذرد، اولین خودروی خود را در سال 1940 وارد بازار کرد. بسیاری معتقد هستند که حیات این برند به عنوان یک کمپانی خودروسازی، سال 1947 که اولین خودرو این شرکت با نشان فراری تکمیل شد، آغازگر فعالیت رسمی این برند می‌دانند.

این برند ایتالیایی، موفقیت‌های بسیار زیادی کسب کرده است. سال 2014، این کمپانی به عنوان قدرتمندترین برند خودروسازی شناخته شد. در سال 2018، مدل 250 GTO 1963، لقب گران قیمت‌‌ترین خودروی جهان را با قیمتی معادل 70 میلیون دلار از آن خود کرد. در طول تاریخ، فراری برای حضور مداوم خود در مسابقه‌های ماشین سواری، خصوصا فرمول 1، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. تیم فراری، موفق‌ترین تیم این مسابقات است. اسب تکتاز فراری نشانگر لوکس بودن، سرعت و ثروت است.

تاریخچه برند فراری

ماشین-ایتالیایی-فراری
ماشین-ایتالیایی-فراری

این کمپانی توسط انزو فراری تاسیس شد. جالب است بدانید وقتی آقای فراری در سال 1929 اسکودریا فراری (Scuderia Ferrari) را پایه گذاری می‌کرد، هیچ علاقه‌ای به تولید خودروهای جاده‌ای نداشت. نکته جالب این است که اسکودریا فراری به معنای اسطبل فراری است و معمولا به «تیم فراری» اشاره دارد. در ابتدا این برند به عنوان بخش خودروهای مسابقه‌ای برند آلفارومئو (Alfa Romeo) فعالیت و خودروهای مسابقه‌ای این کمپانی را خریداری و برای مسابقات آماده می‌کرد. پس از گذشت مدتی، تیم مسابقه‌ای آلفا رومئو منحل، در سال 1938 دوباره خریداری و انزو فراری به عنوان مدیر این تیم استخدام شد. این تیم جدید Alfa Corse نام داشت و در میلان واقع شده بود. پس این پایان اسکودریا فراری بود.

می‌خوام بخونم  ماشین آلمانی بنز

در سال 1939، فراری از آلفارومئو جدا شد، البته به شرطی که به مدت  حداقل چهار سال، از نام فراری برای مسابقات و ماشین‎های مسابقه‌ای استفاده نکند. تنها پس از گذشت چند روز، او Auto Avio Costruzioni را تاسیس کرد که مرکزش در محل اسکودریا فراری پیشین واقع شده بود. این کمپانی تازه تاسیس، در زمینه تولید ماشین آلات و اکسسوری‌های هواپیما فعالیت می‌کرد. در سال 1940، اولین خودروی اسپرت فراری، با نام Tipo 815 تولید شد اما به دلیل جنگ جهانی ، آنچنان مورد استقبال قرار نگرفت. سال 1943 بود که کمپانی توسط متحدین بمب باران و سپس دوباره از نو ساخته شد. همان طور که پیش‌تر گفته شد، به اعتقاد برخی، اولین ماشین فراری در سال 1947 و با نشان فراری تولید شد. این مدل 125 S نام داشت. انزو فراری برای تامین بودجه از سر گیری حیات اسکودریا فراری، این ماشین‌ها را تولید می‌کرد و می‌فروخت. او از این کار رضایت چندانی نداشت. پس از تلاش‌های فراوان او، در سال 1960، این کمپانی با نام SEFAC S.p.A.، فعالیت خود را دوباره از سرگرفت

فراری یکی از کمپانی‌های است که با دیگر شرکت‌های خودروسازی کشورش، همکاری‌های زیادی داشته. در اوایل سال 1969، فیات 50 درصد سهام این کمپانی را صاحب شد. در نتیجه این شراکت، سرمایه گذاری‌های زیادی انجام شد و عملات گسترش دادن کارخانه سریعا آغاز شد. در کل می‌توان گفت که این شراکت، کاملا به نفع کمپانی فراری و سکوی پرشی برای این برند شد.

در سال 1988، آقای فراری توانست شاهد تولید و ارائه مدل Ferrari 4، پیش از مرگش در همان سال باشد. به احترام او که پایه گذار این شرکت بزرگ و برند خوش نام بود، نام کمپانی در سال 1989 به  Ferrari S.p.A تغییر یافت و مدل «انزو» (the Enzo) به مدت دو سال (از 2002 تا 2004( تولید شد. مدل انزو در آن زمان سریع‌ترین محصول کمپانی بود. آقای فراری به قدری از این مدل راضی بود که نامش به نام او، تغییر دادند. این مدل خاض در ابتدا به مشتری‌های وفادار و پایه ثابت کمپانی پیشنهاد داده شد. هر 399 دستگاه این مدل، قیمتی برابر 50 هزار یا همان 4 هزار یورو داشت. چهارصدمین دستگاه، به عنوان خیریه به واتیکان اهدا شد.

برای دیدن مقاله مازراتی کلیک کنید

نویسنده. آریان جوانبخت

 

 

این مقاله براتون مفید بود؟

لطفا روی ستاره کلیک کنید و امتیاز بدید!

امتیاز این مقاله: 0 / 5. تعداد امتیازها: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *